Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 24 sie 2019, o 21:05

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin dzia艂u

1. Temat musi zaczyna膰 si臋 od [S1] lub [S2], a tre艣膰 powinna by膰 taka sama jak ta wyst臋puj膮ca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden w膮tek powinien dotyczy膰 jednej opcji wyposa偶enia dost臋pnej w cenniku lub konfiguratorze.

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 79 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3, 4, 5, 6  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 28 maja 2019, o 10:32 

Do艂膮czy艂(a): 21 mar 2019, o 11:16
Samoch贸d: Superb III combi 4x4
Silnik: Inny
Aktualnie: b臋dzie 272 09.19
witajcie,

przegl膮dam forum od jakiego艣 czasu, przeczyta艂em ju偶 chyba wszystko co si臋 da o opcjach kt贸re mnie interesuj膮 w Superbie, ale ci膮gle mam kilka pyta艅. Od razu zaznacz臋, 偶e przy aucie nie b臋d臋 grzeba艂 (leasing) wi臋c m.in. dlatego decyduje si臋 na DCC (tak, wiem, nie ka偶dy poleca, bo dalej buja, ale ja nie je偶d偶臋 a偶 tak szybko, wi臋c dla mnie b臋dzie OK ;)).

W tej chwili czekam na cenniki i b臋d臋 zamawia艂 Sportline 272, przy czym coraz lepiej mam rozpracowane opcje dodatkowe w Superbie (ju偶聽troch臋 czekam na ten FL...) wi臋c coraz bardziej widz臋, 偶e... za Sportline si臋 przep艂aca, bo w L&K mam za to samo wi臋cej. Owszem, czarny grill z przodu jest 艂adniejszy, ale... lepsze wyposa偶enie r贸wnie偶 jest fajne. Minus jest taki, 偶e Sportline z tym silnikiem ma podro偶e膰 o 4200 z艂, a L&K o.... 8700 z艂 (i zdaje si臋 opr贸cz kamery cofania niewiele nowego tam wsadz膮聽w standardzie...).

W zwi膮zku z tym pytania s膮 nast臋puj膮ce:

1. Obni偶one zawieszenie w Sportline po do艂o偶eniu DCC jest tym samym zawieszeniem, co w ka偶dym innym Superbie z DCC? Tak wynika z konfiguratora (obni偶one zawieszenie nie mo偶e by膰 razem z DCC). Zgadza si臋? Czyli wychodzi mi na to samo?
2. Czy z Amundsenem mog臋聽si臋 komunikowa膰 zdalnie przez apk臋 Skoda Connect? W konfiguratorze jest opisane, 偶e Columbus ma slot na kart臋 SIM, natomiast Amundsen mo偶e mie膰聽tylko pod艂膮czony modem przez USB (co mo偶e wygl膮da膰 nieco komicznie, chyba, 偶e dzia艂aj膮cy slot USB jest te偶 w schowku pasa偶era/pod艂okietniku?). W jaki wi臋c spos贸b dzia艂a us艂uga Infotainment Online? Jest tam jaki艣聽eSIM (Amundsen)? Zak艂adam, 偶e wtedy mam po艂膮czenie online ze Skod膮, ale nie mog膮 np. zrobi膰 hotspota, dop贸ki nie wsadz臋 modemu / karty SIM? (czyli w sumie zb臋dne, bo mog臋 przecie偶 pu艣ci膰 hotspot ze... swojego smartfona?)鈥 Przy za艂o偶eniu, 偶e nie ogl膮dam w aucie DVD i puszczam muzyk臋 z radia/telefonu Columbus daje mi jeszcze cokolwiek vs Amundsen? Oczywi艣cie r贸偶nic臋 jednego cala + pokr臋t艂a pomijam.
3. Jecha艂em i Sportline (280) i L&K (272) i wydaje mi si臋, 偶e w obu wydech brzmia艂 tak samo. Jak rozumiem nie ma tu r贸偶nic i w trybie sport / individual b臋dzie brzmia艂 identycznie?
4. Masa偶 w L&K - warto? Bo wentylacj臋 zdecydowanie chce wzi膮膰聽- to w zasadzie g艂贸wny argument za L&K...
5. ACC - z tego co wiem po lifcie b臋dzie wycofany ACC160 wi臋c nie spodziewam si臋 obni偶ki cen ACC210 (ok 3000 z艂). Warto? Pytam raczej tych co maj膮 - korzystacie? Przestali艣cie? Dodam, 偶e je偶d偶臋 g艂贸wnie po mie艣cie i trasach krajowych = czy warto do kork贸w? Mam wra偶enie, 偶e sam line assist + DSG mo偶e by膰 mniej irytuj膮cy ni偶聽czekanie na to, a偶 ACC ogarnie/ruszy/zahamuje.
6. Sk贸ra vs alcantara? Dzieci jeszcze brak, ale pewnie b臋d膮 nied艂ugo, wi臋c pytam w kategorii co 艂atwiej wyczy艣ci膰 ;)
7. Tr贸jstrefowy climatronik pod wzgl臋dem ma艂ego dziecka - warto czy obejdzie si臋 bez tego?

Aktualnie r贸偶nica mi臋dzy konfiguracj膮聽Sportline a L&K wynosi u mnie 2600 z艂 (a bez wentylacji 600 z艂). Po podwy偶ce b臋dzie razem 7100 z艂. W tej cenie mam wtedy Columbusa, wentylacj臋, chromy, tr贸jstrefowy climatronic, 艂adowanie indukcyjne (tylko po co, skoro AA/CP b臋dzie chyba dalej po kablu?....). W wersji ta艅szej mam czarne wyko艅czenie / spoiler = lepszy wygl膮d. Serce m贸wi Sportline, a portfel - L&K. Albo raczej ekonomia - bo dostaj臋 wi臋cej, za niewiele wi臋cej. Tylko czy te dodatki s膮 faktycznie tyle warte? Czy mo偶e jednak Columbus/艂adowanie indukcyjne dla mnie i tak nie ma wi臋kszego sensu?

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 28 maja 2019, o 11:02 

Imi臋: Grzesiek
Do艂膮czy艂(a): 14 mar 2018, o 15:10
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Ad.1 DCC jest przynajmniej teoretycznie wsz臋dzie takie samo, mog臋 da膰 Ci m贸j VIN to sobie sprawd藕 co jest u mnie, a potem dla por贸wnania we藕 sprawdz numery zawieszenia w L&K czy innej wersji. Mi osobi艣cie ten zawias bardzo odpowiada do auta na trasy.
Ad.2 Nie mam poj臋cia, bo ja mam je艣li chodzi o audio "fulla" jaki by艂 z tymi wszystkim dodatkami.
Ad.3 Moim zdaniem wersja z GPF jest cichsza, zreszt膮 nie tylko moim zdaniem ale i moich pracownik贸w, kt贸rzy jedno i drugie auto s艂yszeli na hamowni.
Ad.4 Testowa艂em i jak dla mnie zb臋dny bajer no ale do fejmu to zawsze +10
Ad.5 Ja wybra艂em wersje do 160u...no bo stwierdzi艂em, 偶e z rodzin膮 i tak szybciej nie b臋d臋 lata艂...tyle, 偶e sporo latam te偶 sam i brakuje ACC do 210 no ale c贸偶 zrobi膰. Jak dla mnie jest to fajny wynalazek pomimo tego, 偶e faktycznie z tym ruszaniem i przyspieszaniem troch臋 jest opiesza艂y...ale jazda w korku, czy w trasie, gdy C sie nie spieszy i jedziesz w t艂umie to sama przyjemno艣膰 z ACC. Jest to jedna z najlepszych rzeczy jakie dobra艂em.
Ad.6 Przy dzieciach pono膰 sk贸ra lepsza do utrzymania czysto艣ci ale ja wole sportowe fotele :D
Ad.7 Mam i moja 偶ona je偶d偶膮ca z ty艂u, z dzieckiem bardzo to chwali.

Ja lubi臋 cywilne auta ze sportowym charakterem. Nie cierpi臋 chromu, nie przepadam za sk贸r膮, nie lubi臋 jasnych wn臋trz, nie by艂o dla mnie innej opcji ni偶 czerwony sportline :)

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 11:37 

dzi臋ki wielkie za odpowied藕 :)

1. OK
2. To je艣li kto艣 ma Amundsena to b臋d臋 wdzi臋czny za info jak jest z tym netem. Jak jest Skoda Connect to w zasadzie mi nic wi臋cej nie trzeba, bo trzeba b臋dzie podpina膰 telefon i tak kablem (no chyba, 偶e si臋聽zdziwi臋 i b臋dzie bezprzewodowy MirrorLink...)
3. Fakt, w tym sensie 272 mo偶e by膰 cichsze - bardziej mi chodzi艂o o to, czy Sportline jest jako艣 podkr臋cany, czy w trybie Sport i tak d藕wi臋k b臋dzie por贸wnywalny w L&K z tym samym silnikiem?
5. OK, musz臋 w takim razie przemy艣le膰. Czasem jad臋 jak膮艣聽tras臋 gdzie fizycznie wr臋cz nie ma opcji wyprzedzi膰 przez parena艣cie minut (auto za autem) i tu mnie kusi stosowa膰 ACC.

Mnie kusi dragon skin (czerwony troch臋 te偶, cho膰 IMO na 偶ywo gorzej wygl膮da ni偶 na zdj臋ciach) ale 偶ona si臋 krzywo patrzy...

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 12:12 

Do艂膮czy艂(a): 7 kwi 2012, o 17:20
Samoch贸d: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
L&K jest faktycznie bardziej op艂acalny w relacji wyposa偶enie/cena.
Ad. 1 Co do DCC - je艣li dobierzesz do Sportline to b臋dziesz mia艂 to samo co w L&K.
Ad. 2 Nie wiem, mam Columbusa.
Ad. 3 Nie mam por贸wnania, nie wypowiadam si臋.
Ad. 4 Dla mnie, jak dla kolegi powy偶ej, zb臋dny bajer. Nie mam, ale mia艂em okazje przejecha膰 si臋 S III z masa偶em. Mam problemy z l臋d藕wiow膮 cz臋艣ci膮 kr臋gos艂upa i jako艣 ten masa偶 mnie nie przekona艂 do siebie. Dla mnie szkoda kasy.
Ad. 5 ACC nie mam i celowo nie zamawia艂em do swojego S III. Je藕dzi艂em z aktywnym tempomatem innymi, testowanymi przeze mnie, autami i mnie to tylko wkurza艂o. Zawsze po wypr贸bowaniu dzia艂ania wy艂膮cza艂em to w chorob臋.
Ad. 6 Sk贸ra jest duuuuuuu偶o 艂atwiejsza do piel臋gnacji i utrzymania w czysto艣ci ni偶 alcantara. Z drugiej strony na sk贸rze zawsze b臋dziesz si臋 艣lizga膰. Alcantara 艣wietnie trzyma cia艂o w zakr臋tach. Jednak aby wn臋trze auta 艂adnie wygl膮da艂o, zar贸wno o sk贸r膮 jak i alcantar臋 trzeba dba膰 (czy艣cic, od偶ywia膰) inaczej po 2-3 latach zamiast zdobi膰 b臋dzie szpeci膰 wn臋trze.
Ad. 7 Ma艂ego dziecka nie mam, ale 3 strefowy climatronic to naprawd臋 fajna rzecz. M艂oda jad膮c z ty艂u zawsze nastawia sobie wy偶sza temp. bo jej wiecznie zimno. Dzi臋ki temu, 偶e ma osobn膮 stref臋 robi to niezale偶nie od nas i nie ma konflikt贸w komu za ciep艂o, a komu zbyt zimno.

P.S.
W Lublinie w jednym z salon贸w Skody Sportline 2.0 (272KM) 4x4x w kolorze dragon skin jest do kupienia od r臋ki (przynajmniej w poprzednim tygodniu jeszcze by艂).

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 12:43 

Imi臋: Bartek
Do艂膮czy艂(a): 5 lut 2019, o 02:34
Samoch贸d: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Ciekawe i wnikliwe pytania zada艂e艣. Jestem te偶 przed zakupem FL ale wiem, 偶e tylko SL, czer艅 + fotele i kolory szary steel tego L&K nie ma

Jestem na bie偶膮co i ca艂y czas testuje bo w firmie ju偶 mamy jednego 272 SL i na jego podstawie podejmujemy decyzje co do wyposa偶enia przy kolejnym.

Wypowiem si臋 obszernie jedynie w kwestii tempomatu. Faktycznie nie b臋dziesz mia艂 wyj艣cia tylko 210. Trasa: to zale偶y jak je藕dzisz? Ja ganiam ok 180 na moim obecnym S2 2.0 TDI 170 KM, ale jak wsiadam do S3 272 to ju偶 ganiam 200-210km/h (wchodzisz na inn膮 moc i szybciej osi膮gasz te pr臋dko艣ci). Je藕dzi艂em S3 zar贸wno w ACC 160 jak i w ACC210 i dla mnie w ACC160 brakowa艂o sta艂ej pr臋dko艣ci przy 180-190, powy偶ej wol臋 ju偶 sam kontrolowa膰 pr臋dko艣膰. W kwestii przyspieszania i hamowania ustawiasz to w profilu jazdy jak ma dzia艂a膰. Jedyne co mi bardzo doskwiera to, 偶e w sytuacji kiedy jedziesz na du偶ej pr臋dko艣ci i jaki艣 samoch贸d wje偶dza Ci na lewy pas, tempomat zbyt p贸藕no go wy艂apuje i nie daje komfortu czy zadzia艂a. Mo偶e ten nowy ACC b臋dzie nowszej generacji tak jak w VW i poprawi膮 to.
Po mie艣cie w korkach: rewelacja. Zwr贸膰 uwag臋, 偶e ACC po zatrzymaniu mo偶esz uruchomi膰 peda艂em gazu (nog膮) lub manetk膮 (r臋k膮) - dzi臋ki temu jedziesz w korku wykorzystuj膮c tylko r臋k臋 bez ruszania nogami. Je偶dz膮c ze start-stop on sam te偶 wy艂apuje kiedy samoch贸d przed Tob膮 ruszy艂 i uruchamia silnik.

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 14:20 

Dzi臋ki wielkie za opinie. Co do ACC to za ma艂o testowa艂em - mo偶e sobie jeszcze p贸jd臋 na jazd臋 pr贸bn膮 i przejad臋 p贸艂 godziny na ACC 偶eby stwierdzi膰, czy ma sens, bo zdania widz臋聽podzielone :)

To pozostaje jeszcze kwestia tego nieszcz臋snego Amundsena i internetu, bo ja si臋 ju偶聽pogubi艂em co mi daje us艂uga skody (Infotainment Online) versus wsadzenie karty SIM przez sticka/slot (w Columbusie). Czy np. aby mie膰 podgl膮d auta zdalnie w telefonie przez apk臋 Skody musz臋 mie膰 wsadzon膮 kart臋 SIM czy wystarczy Infotainment Online? Abonament wyszed艂by taniej ni偶 Columbus. Czy mog臋 udost臋pni膰聽internet z telefonu via USB czy tylko via hotspot?

Swoj膮 drog膮 czy w Superbie jest domy艣lnie tylko jedno gniazdo USB? Bo kamer臋聽samochodow膮 musz臋 tam wpi膮膰聽(z zapalniczki pewnie by mi chodzi艂a 24h/dob臋, tak mam teraz w O3) wi臋c przy jednym zaj臋tym gnie藕dzie nie b臋dzie jak podpi膮膰聽CarPlay...

PS. Co do kolor贸w to ja si臋 waham mi臋dzy business grey i quartz grey, cho膰 steel te偶 chodzi po g艂owie... Auto chc臋 w 100% dopasowa膰 do siebie (ostatnie bra艂em z placu i ma braki) wi臋c w gr臋 wchodzi tylko produkcja - no i teraz wol臋 ju偶聽wzi膮膰聽mimo wszystko FL z matrixami ni偶 stary model.

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 15:59 

W nowym Superbie FL b臋dzie zwiekszona ocpjonalnie ilo艣膰 gniazd do 4 USB

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 16:19 

Czyli mo偶emy za艂o偶y膰, ze w Amundsenie (a mo偶e ju偶 Bolero) b臋dzie 2? Co艣 o bezprzewodowosci AA/CP wiadomo?

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 17:09 

Nie wiem jak to w szczegolach wyglada: MI3 czyli ten system co jest teraz w Scali (sprawdz co on ma bezprzewodowo a co kablu), bedzie dopiero w przyszlym roku montowany razem z Side Assist, 360 view i czyms jeszcze.

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 17:13 

Tak, to to. Jesli faktycznie b臋dzie od przysz艂ego roku to strasznie s艂abo, 偶eby do flagowca tego nie dali...

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 17:18 

Do艂膮czy艂(a): 16 lis 2016, o 23:04
Samoch贸d: Superb III 4x4
Aktualnie: 272KM
W nowych z tego rocznika ju偶 s膮 dwa gniazda USB, bo mam w pod艂okietniku i tam gdzie 艂adowarka indukcyjna telefonu + 2 z ty艂u.
Mo偶na internet udost臋pni膰 do radia amundsen bezprzewodowo z telefonu.
Us艂ugi lokalizacyjne oraz inne dzia艂aj膮 z wbudowanej karty sim,wiec nie trzeba dawa膰 modemu.
Osobi艣cie nie bra艂em Columbusa do sportlina, ze wzgl臋du na brak pokr臋te艂 i moim zdaniem bardzo wysok膮 dop艂at臋, nie wart膮 tych pieni臋dzy.

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 17:40 

Czyli, podsumowuj膮c, w Amundsenie wbudowana karta SIM jest po to, aby 艂膮czy膰 si臋聽z serwerami Skody m.in. do dzia艂ania aplikacji Skoda Connect (lokalizowanie auta itd), natomiast udost臋pnianie z telefonu jest po to, aby sprawdza膰 pogod臋, newsy, korki na trasie itd. Zgadza si臋? Bo jak tak, to faktycznie obejdzie si臋 bez Columbusa - wol臋聽Google Maps.

Co do USB - te dwa z ty艂u zak艂adam, 偶e s膮 w pakiecie Simply Clever - raczej nie b臋d臋 bra艂, nie potrzebuj臋. 2 z przodu b臋d膮 OK. Oba dzia艂aj膮 do 艂膮czenia Android Auto / CarPlay? Wtedy do pod艂okietnika wpinam telefon, a pod radiem - kamer臋 (albo na odwr贸t).

Z ciekawo艣ci - po co ci 艂adowanie indukcyjne jak do AA/CP i tak trzeba podpina膰聽kablem? Nie korzystasz? Lepsze navi od Skody?

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 18:09 

Do艂膮czy艂(a): 11 lut 2016, o 14:12
Silnik: 2.0TSI (280KM)
艁adowanie indukcyjne ma jeszcze wzmacniacz sygna艂u antenowego, ale w praktyce u mnie wygl膮da to tak, 偶e 艂aduje tel. kablem od AA, bo jak wzmacniam sygna艂 w 艂adowarce to nie widz臋 co janosik do mnie m贸wi, i mam wra偶enie 偶e cz臋艣ciej gubi GPS-a, a poza tym nie wiem czy nie 艂aduje 2 藕r贸d艂ami na raz, oraz trzeba mie膰 dobry kabel k膮tow膮 wtyczk膮 do telefonu, 偶eby ca艂y ten majdan dzia艂a艂. Normalnie Nobla temu geniuszowi co to tak wymy艣li艂. Z fajnych opcji do S3 jest jeszcze szyba czo艂owa podgrzewana i odbijaj膮ca promienie s艂oneczne, oraz progresywny uk艂ad kierowniczy.

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 18:24 

Do艂膮czy艂(a): 16 lis 2016, o 23:04
Samoch贸d: Superb III 4x4
Aktualnie: 272KM
timanfaya napisa艂(a):
Czyli, podsumowuj膮c, w Amundsenie wbudowana karta SIM jest po to, aby 艂膮czy膰 si臋聽z serwerami Skody m.in. do dzia艂ania aplikacji Skoda Connect (lokalizowanie auta itd), natomiast udost臋pnianie z telefonu jest po to, aby sprawdza膰 pogod臋, newsy, korki na trasie itd. Zgadza si臋? Bo jak tak, to faktycznie obejdzie si臋 bez Columbusa - wol臋聽Google Maps.

Dok艂adnie tak.
timanfaya napisa艂(a):
Z ciekawo艣ci - po co ci 艂adowanie indukcyjne jak do AA/CP i tak trzeba podpina膰聽kablem? Nie korzystasz? Lepsze navi od Skody?

- Bo tak jak Bartek napisa艂 ma wzmocnienie sygna艂u - w mojej ocenie faktycznie wzmacnia!
- Bo trzeba by艂o ten pakiet dokupi膰 w momencie konfigurowania z Amudsenem
- Jako ciekawostk臋 powiem, 偶e nie mam jeszcze telefonu 艂adowanego indukcyjnie (sprawdza艂em i dzia艂a na telefonie kolegi), ale technologia idzie do przodu, wi臋c pewnie kwestia czasu i te偶 b臋d臋 mia艂, a auto jednak na kilka lat wzi臋te.
- Nie zawsze je偶d偶臋 na navi czy to skody czy google, ale zawsze w trasie rozmawiam przez tel, wiec jak b臋d臋 m贸g艂 艂adowa膰 bez podpinania kabla to fajna sprawa, bo czasami trudno kabel trafi膰 podczas jazdy, a druga sprawa 偶aden kabel nie b臋dzie mi wystawa艂.

Ps. dok艂adnie, grzana szyba i uk艂ad progresywny r贸wnie偶 polecam!

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2019, o 18:29 

Dzi臋ki! Tak my艣la艂em - indukcyjne 艂adowanie raczej odpada - przy za艂o偶eniu, 偶e nie ma bezprzewodowego CarPlaya. Jak b臋dzie, to wezm臋, bo wtedy b臋dzie mia艂o sens ;)

Progresywny uk艂ad kierowniczy - tak, bior臋. W Sportline b臋dzie te偶聽teraz w cenie podgrzewanie foteli, wi臋c dobior臋聽te偶 kierownic臋 (je艣li dalej b臋dzie za ~600 z艂). Szyb臋 - zobacz臋, auto stoi g艂贸wnie w gara偶u podziemnym. Z do艣wiadczenia wiem, 偶e jak gdzie艣聽stoi poza gara偶em w zimie, to bardziej mnie irytowa艂o to, 偶e sk贸ra na kierownicy by艂a zimna przez wiele kilometr贸w, cho膰 auto si臋 ju偶 w 艣rodku nagrza艂o - a nie skrobanie szyby. Cho膰聽mo偶e si臋聽skusz臋...

P贸ki co m贸j zestaw wygl膮da mniej wi臋cej tak:
DCC, zapasowe ko艂o, alarm do kessy (leasing...), bezdotykowe otwieranie baga偶nika, smart light assist (lane assist, blind spot, rear traffic alert), amundsen, wycieraczka, kamera cofania, progresywny uk艂ad kierowniczy, virtual cockpit, isofix prz贸d, roleta przeciws艂oneczna ty艂. Dwa ostatnie brane g艂贸wnie pod dziecko. Do polifta dojdzie te偶 (w cenie) podgrzewanie foteli i d藕wi臋koszczelna szyba. Do艂o偶臋聽pewnie kierownic臋聽i ew ACC.

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 79 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3, 4, 5, 6  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: