Superb 3. Diesel czy benzyna?

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
PiotrPiotrPiotr
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2019, o 08:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: PiotrPiotrPiotr »

Cześć :) Czytam forum od dobrych kilku tygodni - postanowiłem dołączyć ;)

Jestem zdecydowany na Superba - wersja wyposażenia Ambition, pytajniki zarówno przy wersji nadwozia jak i silniku.

Nadwozie:
Superb jest wielki - wiadomo. Czy Waszym zdaniem liftback jest wystaczający przy posiadaniu dzieciaka. Plus budowa domu za pasem. Zależy mi też na możliwości przewiezienia dwóch rowerów we wnętrzu. Ta sztuka udaje się nawet w obecnym Ceedzie (po zdjęciu przednich kół). Pytanie czy ktoś robił takie ćwiczenie w Superbie i jak bardzo trzeba rozłożyć rower?

Silnik:
90% moich przebiegów to trasy. Pół na pół eksresówki/autostrady vs drogi krajowej. Bez szaleństw - na ogół max +10-15km/h względem ograniczeń. Rocznie około 35 tysięcy.
Diesel (2.0 TDI 150, Manual) - cena zakupu (ofertowa) około 16,5k wyższa niż 1.5 TSI (choć diesel pewnie będzie bardziej rabatowany niż benzyna?). Patrząc na statystyki ze sprint motor, różnica w spalaniu to koło 0,9 litra (choć zakładam, że przy 150 km/h to bardziej z 2 litry?). W każdym razie - przy różnicy na poziomie 1 litra, doadtkowe 15-16 tysięcy na zakup zwraca się po jakichś .... 300 tysiącach

Co dla takich celów bralibyście Wy? benzyna czy diesel? W świetle też skomplikowania wciąż wyższego diesla, lepszego trzymania ceny przy odsprzedaży (i też postrzegania diesli obecnie)?
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: leszekmw »

dieslem będzie sie milej wyprzedzało ...
w benzynie jednak ciszej..
brylek
Posty: 91
Rejestracja: 1 gru 2015, o 13:36
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: brylek »

PiotrPiotrPiotr pisze:Cześć :)

Nadwozie:
Superb jest wielki - wiadomo. Czy Waszym zdaniem liftback jest wystaczający przy posiadaniu dzieciaka. Plus budowa domu za pasem. Zależy mi też na możliwości przewiezienia dwóch rowerów we wnętrzu. Ta sztuka udaje się nawet w obecnym Ceedzie (po zdjęciu przednich kół). Pytanie czy ktoś robił takie ćwiczenie w Superbie i jak bardzo trzeba rozłożyć rower?
Miałem Liftback, teraz mam Combi. Praktycznosc Kombi bez porównania wieksza niż liftbacka. Jezeli masz zamiar budowac i czasem cos przewieżc to tylko combi. W liftbacku bedziesz ciagle wyciągał półke i denerwowal ze szyba przeszkadza przy zamykaniu klapy jak cos wyzszego sie włoży. Moim zdaniem nie ma sie nad czym zastanawiać jeżeli praktycznośc jest dla Ciebie ważna
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: timanfaya »

Trochę nie na temat, ale moze się przyda...

Obecnie jeżdżę O3 1.4 TSI 140 KM. Zakładam jednak, że są to dość podobne jednostki i moje doświadczenia mogą się przydać (widywałem na forach podobne wartości dla Superba 1.5 TSI)

Mój 1.4 jest mega oszczędny przy niskich prędkościach (drogi krajowe, potrafi zejść do 4,5-5,5 litrów). Spokojna autostrada - 6-6,5 litrów. Ale przy 150 km/h robi się spalanie koło 7-7,5 litrów, a raz gnałem nocą autostradą koło 160 km/h i wyszło ponad 8 litrów.

W mieście wiadomo - zależy od korków i dystansów. Może być 6 a może być 12 ;)

Przy dużych prędkościach i przy takich przebiegach diesel się pewnie zwróci. Przy niższych - trzeba policzyć.
PiotrPiotrPiotr
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2019, o 08:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: PiotrPiotrPiotr »

Dziękuję za opinie. Kombi wygrywa przestronnością, liftback z kolei podobno jest istotnie cichszy (niższe szumy powietrza) - niestety nie mam porównania (jazda próbna tylko liftbackiem). Ktoś ma porównanie?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: Enriquez »

Spróbuj te rowery załadować do kombi i do liftbacka. Może i w kombi więcej miejsca, ale dostęp do bagażnika masz wygodniejszy w liftbacku, bo po prostu klapa jest większa. Fakt, że jak zamierzasz coś dużego wozić to kombi pod wieloma aspektami jest praktyczniejsze. Jednakże na budowę klamoty wozi się raczej jakimś busem a nie nowym samochodem.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: timanfaya »

U mnie żona zadecydowała że będzie kombi, bo linia dachu idzie poziomo więc prościej wsadza sie dzieci do tyłu + drzwi są krótsze (nie ma płetwy jak w liftbacku) więc może być lepiej na parkingach. No i obecnie mamy kombi, więc jakoś tak z przyzwyczajenia.

Ale IMO szczerze to w przypadku superba są totalne szczegóły, weź to co ci sie bardziej podoba, a rowery sobie sprawdź w salonie ;)
brylek
Posty: 91
Rejestracja: 1 gru 2015, o 13:36
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: brylek »

Enriquez pisze:Spróbuj te rowery załadować do kombi i do liftbacka. Może i w kombi więcej miejsca, ale dostęp do bagażnika masz wygodniejszy w liftbacku, bo po prostu klapa jest większa. .
Ja do kombi wrzucam rowerek dziecinny, wozek i pare klamotow. Do liftbacka nie ma szans. Kalapa sie nie zamknie
maureliusz
Posty: 1880
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: maureliusz »

Jak kongurowanie Ci nie przeszkadza... bierz benzynę 1,5 :-))))

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: leszekmw »

co to jest kongurowanie ja się pytam :?:
:D
darek0808
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2017, o 17:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: darek0808 »

Co do wyprzedzania diesel benzyna, testowalismy ostatnio octqvie 2.0 tdi 150 koni automat oraz 1,4 tsi 150 koni manual. Do 140 km/h na prowadzeniu był 1,4, od tej prędkości delikatnie na prowadzenie zaczął wychodzić diesel. Wyprzedzanie w 1,4 jest bardzo przyjemne, wysoki moment obrotowy jest dostępny w szerokim zakresie i naprawdę fajnie się nim jeździ. Jest bardzo cichy w porównaniu do 2.0 tdi, w Octavii przy prędkości 150 silnik tdi zwyczajnie buczy. Silnik 1,4 przy tej prędkości jest znacznie cichszy. Co do spalania, około 1,5 litra wyższe w porównaniu do 2,0 tdi, przy deptaniu, przy spokojnej jeździe około 1l różnicy. Z trasy mieszanej 40%autostrady, reszta krajówki, 1,4 tsi wyszedł mi 7,4 L/100km. Autostrada z prędkością 160-180, a i czasami 190. Przelicz ile lat planujesz jeździć i zobacz jaka różnica Ci wyjdzie. Do tego koniecznie weź superba 1,5 na weekend do testów. Zobaczysz jak wychodzi spalanie przy Twojej jeździe.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: rezon »

PiotrPiotrPiotr pisze:Cześć :)
Co dla takich celów bralibyście Wy? benzyna czy diesel? W świetle też skomplikowania wciąż wyższego diesla, lepszego trzymania ceny przy odsprzedaży (i też postrzegania diesli obecnie)?
Poziom skomplikowania silników benzynowych jest niemal taki sam jak diesli. Wtrysk bezpośredni, GPF i tylko układu add blue nie ma. Do wcześniejszych argumentów - diesel jest zdecydowanie mniej wrażliwy na obciążenie. Z tą lekkością wyprzedzania benzynowego silnika to tak do 100-120 prawda, ale na prostej drodze bez obciążenia. Pod górki, w kilka osób czy przy większych prędkościach to już jednak zaczyna brakować prawdziwej mocy (z cm3, a nie z programu). Jeździłem 155kkm 2.0TDI 140KM manual z delikatnym wirusem, później 200kkm 1,8TSI 152KM manual i teraz 60kkm 2.4D 190KM automat z wirusem na 220. Wyraźnie widać różnicę na autostradach w Alpach - pełny samochód i niezbyt ostre, ale długie podjazdy. Diesle rules ;)
W kwestii rzeczywistego spalania to polecam spritmonitor.de czy motostat.pl, przy czym na niemieckiej stronie łatwiej odfiltrować rodzaj skrzyni czy moc silnika. Opowieści o spalaniach na poziomie 7l przy prędkościach 160-180km/h można włożyć między bajki, zwłaszcza w benzynowych silnikach. Superb z uwagi na swoją masę jest bardzo wrażliwy nie tyle na prędkość, co jej zmiany. Jak jest płynny ruch bez przyspieszeń to spalanie może być niższe o ponad 1l przy wyższej średniej prędkości. Ale nawet przy płynnej jeździe benzyna to jednak min. 1l więcej. O poziomie hałasu i kulturze pracy już pisano - benzyna jest zdecydowanie przyjemniejsza. Przy przebiegach 35kkm rocznie nie zawracałbym sobie głowy ekonomią, tylko wybrał się na jazdę testową jednym i drugim silnikiem, a następnie wybrał bardziej odpowiedni samochód do swoich potrzeb i preferencji. Ja obecny silnik wybierałem z uwagi na zasięg - w wybranym modelu miałem do wyboru 245KM benzynę i 190KM diesel. Benzyna to 600km z trudem, diesel 750km bez problemów - sprawdziłem przed zakupem. Potrzebuję 660km. Wybór był prosty.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: Enriquez »

2.0 TDI 150 KM mam w Pasacie. Zrobione 9000 km, głównie autostrada do roboty. Jeżdżę 140 - 160 km/h, czasem popędzę trochę więcej. Z tego dystansu średnia 5,8 l/100. Przy ostrym pałowaniu (Łódź - Wrocław w 1:15) przy pełnym załadowaniu spalił 9,8. Więc 10 się w tym silniku nie osiągnie nigdy. Poniżej 4 litrów nie udało ni się nigdy zejść, a próbowałem bo często mam wynik do roboty 4,2 więc czasem mam challenge na 3,9. Ale to raczej na autostradzie niemożliwe - jechałem kiedyś 60 km za ciężarówką na tempomacie - wynik 4,1 ... Prawda, że jest to muł pasisty bo mocy ma zero, klekocze jak stado bocianów na łące, no ale realny zasięg na baku 1200 km. Do roboty polecam. Prywatnie - katastrofa.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: yaro_1 »

mam s3 kombi z 2,0 tdi 150 kucy w manualu, na spalanie szczególnie przy krótszych trasach ma wpływ przyśpieszanie/wyprzedzanie. przy trasach typu łosice-warszawa-łosice, po drogach lokalnych do 120, od siedlec 90 bo tłok i wyprzedzanie jak się da, a na jedynym kawałku autostrady na wschodzie 160-170 (obwodnica mińska) spalanie wychodzi koło 6, a w nocy może być i mniej bo mniej wyprzedzania tylko lecisz 130-140, na krótkiej trasie do pracy bez wyprzedzania idzie zejść poniżej 5 (wg komputera, w realu 0,3 więcej), raz jeden widziałem spalanie 4,0 wg komputera, ale prawie całą drogę wlokłem się 80 za tirem, ale od takiej jazdy to zwariować można
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Superb 3. Diesel czy benzyna?

Post autor: Enriquez »

Odpalasz netflixa i jedziesz :)
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ