SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Ja jestem na tyle przekonany, że postanowiłem wymienić RAV4 4x4 222KM Hybrid Executive 2020 na Superb Scout 2.0 4x4 280KM 2023...
Żona mówi żebym się w zakładzie pogrzebowym zatrudnił(bo auto będzie czarne),znajomi kręcą nosami bo jak to Toyota a Skoda ??? A co Wy myślicie ? Dla mnie Skoda bardziej dynamiczna, lepiej wyposażona i jakby człowiek nie jeździł takim nadmuchańcem. Z drugiej strony Toyota, zdecydowanie lepsze spalanie, lepsza widoczoność i lepsze rankingi bezawaryjności i to by było chyba na tyle. Bardzo interesują mnie Wasze opinie.

Pozdr,
n.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: Enriquez »

Przejedź się i zobacz. Jak dla mnie Toyoty odpadają ze względu na koszmarne wnętrze. Poza tym we wszystkim wygrywa RAV.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Enriquez pisze: 15 wrz 2023, o 21:05 Przejedź się i zobacz. Jak dla mnie Toyoty odpadają ze względu na koszmarne wnętrze. Poza tym we wszystkim wygrywa RAV.
Dzięki za opinię, wnętrze w RAV4 nie jest dramatyczne, to generalnie jest takie auto do którego ciężko się przyczepić. No i spalanie 6,2 przy wadze 1750kg...to jest fajna rzecz. Ale jakoś mnie ten Superb ciągnie... głównie chyba bagażnik i dynamika. Taki Sleeper...niby rodzinne kombi ale jednak 5.x do setki ale przyczepkę też pociągnie.

Pozdr,
n.
Kylo125
Posty: 194
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: Kylo125 »

Zależy gdzie jeździsz. Im więcej trasy tym bardziej superb się sprawdzi choćby pod względem hałasu. W mieście hybryda ma swoje zalety.
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 439
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: coolmobil »

Jeździłem dłuższy czas taka RAVka tylko Selection, ale napęd ten sam. Infotaiment w Toyotach to dramat, grafik, obsługa jak przed 10 laty.
JBL w RAVce to dramat, nie ma podejścia do Cantona.
Mi bardzo brakowało po skodzie możliwości różnych ustawień auta, to co daje w menu Skoda.
Niezrozumiałe dla mnie było brak podświetlenia przycisków okien na drzwiach.

Cały bagaznik to jedna wielka palstikowa skrzynia, wiec dudni. Nie ma haczyków etc.

I to chyba tyle minusów.
Auto super wygodne, dużo miejsca dla osób z przodu i z tylu. Więcej niż by można przypuszczać. Bagażnik tez duży choc mniejszy w litrach od skody, ale za to wysoki i np mogłem postawić tam 2 rowery dziecięce, które ciężko upchnąć w skodzie na leżąco. Inny kształt dużo daje.

Napęd. W mieście faktycznie może bardzo mało spalić 5-6, trzeba tylko nauczyć się korzystać z odzyskiwania energii etc
W trasie już tak różowo nie jest. To jednak klocek i przy prędkościach 130-140 ciągnie paliwo mocniej niż moje 270KM Superb. Ciężko zejść poniżej 8,5-9. Średnia miasto/trasa około 7
Silnik w zestawieniu ze skrzynia wyje. W końcu jeden bieg do przodu. Ten typ tak ma, ale bardzo szybko reaguje na gaz, szczególnie w sport.

Specyficznie działa 4x4. Napęd tylnej osi realizowany jest tylko i wyłącznie silnikiem elektrycznym (na marginesie jazda do tylu tez tylko elektrykiem), nie ma żadnego wału etc. Przy mocniejszym starcie zrywa przednia oś nim dołączy się tył. Kwestia przyzwyczajenia

Fajna pozycja za kierownica, obsługa przycisków, pokręteł nawet w rękawiczkach

Ogólnie RAVka to nie konkurencja dla Superba, bliżej mu do kodiaqa choc jest mniejszy.

Byłem zadowolony z auta, fajnie się tym jeździło


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Kylo125 pisze: 16 wrz 2023, o 07:18 Zależy gdzie jeździsz. Im więcej trasy tym bardziej superb się sprawdzi choćby pod względem hałasu. W mieście hybryda ma swoje zalety.
Na codzień najczęściej wokół komina jak to się mówi ale prawda jest taka, że 80% przebiegu to jednak trasy. Właściwie to jest jedyna rzecz, której trochę się obawiam przy wymianie, czy aby spalanie mnie nie zabije, albo wrażenie jak będę widział 13l jak pojadę po bułki :)
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

coolmobil pisze: 16 wrz 2023, o 07:26 Niezrozumiałe dla mnie było brak podświetlenia przycisków okien na drzwiach.
Tego chyba nikt nie rozumie :D
coolmobil pisze: 16 wrz 2023, o 07:26Cały bagaznik to jedna wielka palstikowa skrzynia, wiec dudni. Nie ma haczyków etc.
True.
coolmobil pisze: 16 wrz 2023, o 07:26 Auto super wygodne, dużo miejsca dla osób z przodu i z tylu. Więcej niż by można przypuszczać. Bagażnik tez duży choc mniejszy w litrach od skody, ale za to wysoki i np mogłem postawić tam 2 rowery dziecięce, które ciężko upchnąć w skodzie na leżąco. Inny kształt dużo daje.
Tu akurat mam właśnie duży zarzut do Toyoty bo bagażnik jak na tak duże auto, duży po prostu nie jest. Jedziemy z Żoną na działkę, wrzucimy namiot, ponton i materac a reszta leci do środka bo bagażnik się skończył. Te bagażniki w Skodach oprócz litrażu wydają się znacznie lepiej ustawne.
coolmobil pisze: 16 wrz 2023, o 07:26Napęd. W mieście faktycznie może bardzo mało spalić 5-6, trzeba tylko nauczyć się korzystać z odzyskiwania energii etc
W trasie już tak różowo nie jest. To jednak klocek i przy prędkościach 130-140 ciągnie paliwo mocniej niż moje 270KM Superb. Ciężko zejść poniżej 8,5-9. Średnia miasto/trasa około 7
Silnik w zestawieniu ze skrzynia wyje. W końcu jeden bieg do przodu. Ten typ tak ma, ale bardzo szybko reaguje na gaz, szczególnie w sport.
Wszystko prawda choć z tym wyciem to ja nauczyłem się żyć i nawet mi się to podoba. Takie linearne przyspieszenie 0-190...jakby w ogóle auto żadnej zadyszki nie dostawało tylko pędziło jak wściekłe do celu. Średnie spalanie z 60k km mam 6,2 więc naprawdę hybryda robi robotę w tym klocku :)
coolmobil pisze: 16 wrz 2023, o 07:26Specyficznie działa 4x4. Napęd tylnej osi realizowany jest tylko i wyłącznie silnikiem elektrycznym (na marginesie jazda do tylu tez tylko elektrykiem), nie ma żadnego wału etc. Przy mocniejszym starcie zrywa przednia oś nim dołączy się tył. Kwestia przyzwyczajenia

Fajna pozycja za kierownica, obsługa przycisków, pokręteł nawet w rękawiczkach
True :)

Fajnie się rozpisałeś, dziękuję za opinię.

pozdr,
n.
Kylo125
Posty: 194
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: Kylo125 »

nessip pisze: 16 wrz 2023, o 08:17
Kylo125 pisze: 16 wrz 2023, o 07:18 Zależy gdzie jeździsz. Im więcej trasy tym bardziej superb się sprawdzi choćby pod względem hałasu. W mieście hybryda ma swoje zalety.
Na codzień najczęściej wokół komina jak to się mówi ale prawda jest taka, że 80% przebiegu to jednak trasy. Właściwie to jest jedyna rzecz, której trochę się obawiam przy wymianie, czy aby spalanie mnie nie zabije, albo wrażenie jak będę widział 13l jak pojadę po bułki :)
Jak się boisz spalania to jest jeszcze diesel. Tylko tam nie będzie 5 do setki, ale i tak będzie szybszy od Ravki. Ja podobnie użytkuję auto i u mnie ten traktor się nawet sprawdza, zwłaszcza pod kontem zużycia paliwa czy zasięgu. Tylko nie każdemu diesel pasuje i też nie każdy przymknie oko na jego minusy.
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Kylo125 pisze: 16 wrz 2023, o 07:18 Jak się boisz spalania to jest jeszcze diesel. Tylko tam nie będzie 5 do setki, ale i tak będzie szybszy od Ravki. Ja podobnie użytkuję auto i u mnie ten traktor się nawet sprawdza, zwłaszcza pod kontem zużycia paliwa czy zasięgu. Tylko nie każdemu diesel pasuje i też nie każdy przymknie oko na jego minusy.
Nieee....nie chcąc nikogo urazić ale Diesel nigdy nie był opcją :) Superb już zamówiony, więc decyzja już podjęta ale chciałem po prostu poznać wszystkie opinie :) Dzięki.

Pozdr,
n.
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 439
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: coolmobil »

nessip pisze:
coolmobil pisze: 16 wrz 2023, o 07:26 Auto super wygodne, dużo miejsca dla osób z przodu i z tylu. Więcej niż by można przypuszczać. Bagażnik tez duży choc mniejszy w litrach od skody, ale za to wysoki i np mogłem postawić tam 2 rowery dziecięce, które ciężko upchnąć w skodzie na leżąco. Inny kształt dużo daje.
Tu akurat mam właśnie duży zarzut do Toyoty bo bagażnik jak na tak duże auto, duży po prostu nie jest. Jedziemy z Żoną na działkę, wrzucimy namiot, ponton i materac a reszta leci do środka bo bagażnik się skończył. Te bagażniki w Skodach oprócz litrażu wydają się znacznie lepiej ustawne.

n.
Tutaj ciężko dyskutować. Każdy jednak ma inne potrzeby bagażowe.
No ja pakowałem sie na spokojnie w bagażniku w 4 osobowa rodzine 2+2 (dzieci 4 i 6 lat) czy to na 2 tygodnie nad morzem czy tydzień w górach z nartami. Ps. Narty na dach do boksa bo nie ma dziury na długie przedmioty Obrazek

Mi wystarczało, powiem jako ciekawostkę ze polowke narożnika 4 osobowego przywiozłem w środku Obrazek

Obrazek

A tutaj jak rowery dzieciaków się mieściły, w skodzie nie ma szans aby tak stały

Obrazek

A wiem co mnie jeszcze mocno zdziwiło, rozczarowało na początku. Mimo elektrycznych siedzeń brak ich pamięci, no i klasyka gatunku żadnej led żarówki w środku. Jak ktos marudzi na ciemność w bagazniku skody niech zajrzy do bagażnika RAVki, chyba ze to po FL rozwiązali

A według mnie genialne w swojej prostocie rozwiązanie czyli obracana podłoga w bagażniku. Na codzień tapicerowana a jak chcemy przewozić coś brudnego, psa czy ogólnie coś co może brudzić obracamy i mamy plastikowa podłogę do zmycia woda

Ps. Jak chcesz to została mi po RAVce siatka do bagażnika, na podłogę. Nie oryginał toyoty tylko coś z rynku ale daje radę, bo tam nie ma nawet jak postawić banki na płyn do spryskiwaczy bo lata po całym bagażniku

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Kylo125
Posty: 194
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: Kylo125 »

nessip pisze: 16 wrz 2023, o 09:07
Kylo125 pisze: 16 wrz 2023, o 07:18 Jak się boisz spalania to jest jeszcze diesel. Tylko tam nie będzie 5 do setki, ale i tak będzie szybszy od Ravki. Ja podobnie użytkuję auto i u mnie ten traktor się nawet sprawdza, zwłaszcza pod kontem zużycia paliwa czy zasięgu. Tylko nie każdemu diesel pasuje i też nie każdy przymknie oko na jego minusy.
Nieee....nie chcąc nikogo urazić ale Diesel nigdy nie był opcją :) Superb już zamówiony, więc decyzja już podjęta ale chciałem po prostu poznać wszystkie opinie :) Dzięki.

Pozdr,
n.
W pełni rozumiem że nie każdemu to pasuje. Ja np chyba mam tendencje do bycia dziadem i po prostu lubię jak mi auto mało pali. Dlatego znoszę chociażby telepanie się auta w oczekiwaniu na zielone światło. :oops: :lol:
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Nieźle żeś ten narożnik upakował....ale to już przy złożnej kanapie także się nie liczy :) A rowery chyba do Superba kombi też by weszły. Za siatkę dziękuję...Uśmiechnąłem się bo mam dokładnie taką samą (po metce wnioskuję).
Rozbawiło mnie jak zamówiłem oryginalną Toyoty przy zamówieniu auta. I dostałem siatkę i jakieś kołki ze śrubami. Okazało się, że mam sobie zrobić otwory w burtach i tam wkręcić te kołki i zaczepić siatkę :) Bo przecież żaddnych uchwytów nie ma a punkty wiercenia/mocowania nie oznaczone...miałem wiercić na oko. Chyba dalej gdzieś ten oryginał leży nierozpakowany :)

pozdr,
n.
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Kylo125 pisze: 16 wrz 2023, o 10:13 Ja np chyba mam tendencje do bycia dziadem ...
mamy chyba podobnie...ale mnie klekot przeraża :) Zostanę przy benzynie...choć znów...tubro to nowe doświadczenie :)

pozdr,
n.
Obrazek
Pozdr,
n.
Kylo125
Posty: 194
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: Kylo125 »

Akurat klekotu w superbie praktycznie nie słyszę. Chyba że z zewnątrz. Pamiętam jak po jeździe dieslem przesiadłem się do benzyny licząc że będzie mniej słychać silnik, no i jakoś lepiej nie było.
Jeszcze co do bagażników to w testach ADAC mierzą pojemność bagażników zarówno do rolety jak i do dachu. Czasem też podają wymiary i można sobie coś tam porównać bez wychodzenia z domu.
Np w przypadku Ravki i superba kombi to 20 litrów różnicy w przypadku załadunku do rolety na korzyść skody, ale już do dachu rav4 jest lepsza o 55 litrów.
nessip
Posty: 44
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: SIII Scout vs RAV4 czy zmiana ma sens ???

Post autor: nessip »

Kylo125 pisze: 16 wrz 2023, o 10:41 Np w przypadku Ravki i superba kombi to 20 litrów różnicy w przypadku załadunku do rolety na korzyść skody, ale już do dachu rav4 jest lepsza o 55 litrów.
Wydawało mi się, że róznica jest znaczna. Skąd masz te dane ? Google mówią trochę inaczej, dodatkowo ja z doświadczenia wiem, że w Ravce ten bagażnik nie jest jakiś mega pojemny, natomias w Superbie wygląda jak piwnica bez dna :)
2023-09-16 12_40_59-superb kombi pojemność bagażnika - Google Search and 7 more pages - Personal - M.png
2023-09-16 12_40_37-rav4 pojemność bagażnika - Google Search and 7 more pages - Personal - Microsoft.png
pozdr,
n.
Obrazek
Pozdr,
n.
ODPOWIEDZ