[S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
klintoniusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2023, o 09:27
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Michael

[S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: klintoniusz »

Cześć wszystkim. Sytuacja (tzn. drugie dziecko w drodze) natchnęła mnie do zmiany auta. Od 7 lat z powodzeniem i zadowoleniem ujeżdżałem Octavię III Kombi z silnikiem 1.6 tdi. Teraz jednak chcę zrobić upgrade do czegoś bardziej przestronnego. Z racji tego, że chciałem zostać przy Skodzie, wziąłem na tapetę Superba Kombi oraz Kodiaqa. Po oględzinach w salonie bardziej przemówił do mnie Superb, w efekcie czego kilka dni temu złożyłem zamówienie.

Moje wymagania i warunki użytkowania to:
-codzienne dojazdy do pracy po 30 km w obie strony
-weekendowe wypady na działkę i wycieczki rodzinne do 200 km
-2-3 razy w roku wypad z rowerami w polskie góry, nad Bałtyk lub na południe Europy
-dużo miejsca w bagażniku na bagaże, klamoty i akcesoria dziecięce
-relatywnie niskie spalanie
-komfort i wygoda
-nie TDI.

Padło ostatecznie na SIII Kombi 2.0 TSI 190 km w wersji Style. Udało się ją fajnie skonfigurować pod nasze wymagania i zmieścić się w założonym budżecie (max 180k). Teraz jednak nasuwają mi się pewne wątpliwości skupiające się na opcji z napędem 4x4. Otóż lubimy wyjechać rodzinnie w góry lub na południe Europy, gdzie jest górzyście. Do tej pory przez 7 lat i kilka eskapad zagranicznych po różnej jakości drogach i górzystych terenach moja Octavia z napędem na przednią oś nigdy mnie nie zawiodła- nie miałem nigdy sytuacji, gdzie miałbym problem z ruszaniem lub utratą przyczepności i trakcji. Nie mam tendencji do agresywnego ruszania i zawsze starałem się dobierać dobrej jakości opony zimowe. Teraz mam zagwozdkę, czy mieszkając na płaskim Mazowszu i okazjonalnie stykając się z górską zimą warto nagiąć mocno budżet i wybrać opcję z napędem 4x4? Dodatkowy koszt 24k oraz wyższe koszty eksploatacji i większe spalanie nie przemawiają do mnie.

Pytania również do użytkowników tego silnika, który wybrałem (2.0 TSI 190 KM). Czy silnik nie sprawia problemów? Czy będzie wystarczający do moich wymagań? Czy jako rodzinne i pakowne auto dla rozsądnie jeżdżącego kierowcy, który nie pędzi i ma lekką nogę będzie to dobry wybór?
kamde
Posty: 13
Rejestracja: 24 wrz 2023, o 18:31
Samochód: Superb III
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Damian
Lokalizacja: Szczecin

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: kamde »

Co do różnicy w jeździe 4x4, to jeszcze nie podpowiem, bo swoją kupiłem miesiąc temu. Wiadomo, że czuć te 280KM, przesiadłem się ze 150KM.
Jedyne co mogę dopowiedzieć, to w Superbie zakochałem się w przestrzeni. Zarówno w drugim rzędzie, jak i mega pojemny bagażnik. Zmieniałem z tego samego powodu. Drugie dziecko w drodze, dla rodziny 2+2 uważam auto idealne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
klintoniusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2023, o 09:27
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Michael

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: klintoniusz »

kamde pisze: 16 lis 2023, o 10:50 Co do różnicy w jeździe 4x4, to jeszcze nie podpowiem, bo swoją kupiłem miesiąc temu. Wiadomo, że czuć te 280KM, przesiadłem się ze 150KM.
Jedyne co mogę dopowiedzieć, to w Superbie zakochałem się w przestrzeni. Zarówno w drugim rzędzie, jak i mega pojemny bagażnik. Zmieniałem z tego samego powodu. Drugie dziecko w drodze, dla rodziny 2+2 uważam auto idealne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jakie spalanie osiągasz w swoim modelu?
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 439
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

[S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: coolmobil »

Jak nie jeździsz cały czas z pedałem gazu w podłodze, tylko normalnie, czesem mocniej ale z
zasady grzecznie to średnia w okolicy 10l to chyba standard. Miasto przy sporym ruchu 12-14l, trasa około 8.
Mowie po 9 miesiącach z 272KM 4x4
Wiec przeskok z 1.6 Tdi może być szokujący dla ciebie, ale nadal uważam ze to bardzo rozsądne wyniki przy tym co oferuje auto pod maska i wielkością


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
kamde
Posty: 13
Rejestracja: 24 wrz 2023, o 18:31
Samochód: Superb III
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Damian
Lokalizacja: Szczecin

[S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: kamde »

U mnie podobnie. Dość ekonomiczna jazda miasto 11,5l, trasa 7,5l przy jeździe 130-140km/h na tempomacie.
2016r DSG

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
caballero
Posty: 348
Rejestracja: 16 wrz 2016, o 16:48
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: caballero »

Jeśli dotychczas wystarczała Ci ośka, to pewnie o teraz Co wystarczy. Silnik 2.0 TSI 190 KM powinien bezproblemowo wystarczyć.
Wcześniej jeździłem ośką 1.8 TSI 180 KM i w 4 osoby z wyładowanym bagażnikiem całkiem spokojnie się jeździło po pagórkowatych terenach (polskie góry, głównie). Mocy zawsze może być więcej, ale do spokojnej jazdy było jak najbardziej ok. Po deszczu zdarzało się, że czasem przymieliłem kołami, ale to tylko jak chciałem szybciej ruszyć.

Teraz jeżdżę 2.0 TSI 280 KM i nie wyobrażam sobie nim jeździć z ośką, zwłaszcza po mokrej nawierzchni.
Jeśli chodzi o spalanie w tym silniku, to polecam zerknąć na wątek S III 2.0 tsi 280 km rzeczywiste spalanie???.
Od siebie mogę powiedzieć, że przy spokojnej jeździe, różnica jest niewielka w stosunku do 1.8 TSI 180 KM. Za to jak kilka razy dynamiczniej przyspieszyć, to momentalnie robi się o co najmniej 1 L większe. :)
Maliniak
Posty: 585
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: Maliniak »

Nie patrz na 4x4 pod kątem sporadycznych wypadów w góry, gdzie i tak Twoja ośka dawała bez problemu radę. Według mnie ważniejszy jest styl jazdy. Jeżeli nie jeździsz agresywnie, masz dobre opony to nie powinno być problemu. A ten 2.0 190KM to chyba dobry kompromis pomiędzy spalaniem, a dynamiką.
klintoniusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2023, o 09:27
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Michael

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: klintoniusz »

Maliniak pisze: 16 lis 2023, o 12:37 Nie patrz na 4x4 pod kątem sporadycznych wypadów w góry, gdzie i tak Twoja ośka dawała bez problemu radę. Według mnie ważniejszy jest styl jazdy. Jeżeli nie jeździsz agresywnie, masz dobre opony to nie powinno być problemu. A ten 2.0 190KM to chyba dobry kompromis pomiędzy spalaniem, a dynamiką.
Absolutnie nie jeżdżę agresywnie. Lekka noga i prędkości w granicach obowiązujących ograniczeń. Tym bardziej poza granicami PL, gdzie mandaty potrafią też mocno dać po kieszeni.
Maliniak
Posty: 585
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: Maliniak »

To moim zdaniem nie ma sensu dopłacać jeżeli nie będziesz korzystać. OK, może się przydać, ale sam odpowiedz czy warto dopłacać tyle do czegoś z czego specjalnie korzystać nie będziesz. A spalanie, nie oszukujmy się, będzie wyższe.
Awatar użytkownika
padero
Posty: 181
Rejestracja: 14 mar 2021, o 05:49
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: padero »

Na 2.0TSI 190KM przesiadłem się z O3 1.4TSI 140KM no i wiadomo O3 jest duża ale tu już jest kosmos mimo, że to liftback. Zapakowanie się rodziny 2+2 nie stanowi żadnego problemu, w lato zrobiliśmy podróż do Włoch, obyło się bez boxa, fakt, że bagażnik ledwo się domknął, ale w kabinie tylko my, dzieciaki i kanapki, pełen komfort. Silnik, tak jak kolega wyżej napisał optymalny kompromis pomiędzy 150 a 270KM, spalanie w trasie 6,5, w mieście różnie na ogół bujam się wkoło komina po Warszawie, więc średnia 9-11, jak trzeba pocisnąć to idzie jak wściekła ;) ,ale ośka lubi wtedy zamielić przy ruszeniu, zwłaszcza na mokrym, opony polecam brać trochę lepsze. Patrząc na Twoje potrzeby i styl jazdy myślę że to silnik dla Ciebie z pewnym nawet zapasem, o góry się nie martw, da radę. Polecam.
komoornik
Posty: 1007
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: komoornik »

Też bym miał wątpliwości - widząc jak się zapowiada S4 i to że lada moment będzie jego cennik, a na ten moment wszystko wskazuje na to że cena będzie niewiele wyższa. A rabaty na S3 słabiutkie.

Chociaż jednocześnie nie kupił bym sam nowego modelu od razu po premierze, najwcześniej jakieś 2 lata po :P
klintoniusz
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2023, o 09:27
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Michael

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: klintoniusz »

A może przy moich warunkach jazdy i rocznym przebiegu ok. 20 000 km warto rozważyć 2.0 TDI w 4x4? Tym bardziej, że w przyszłości chciałbym targać autem budę kempingową.
Awatar użytkownika
Carlito
Posty: 149
Rejestracja: 24 gru 2016, o 22:17
Samochód: Inny
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: WWL

Re: [S3] Zakup S3 Kombi 2.0 TSI 190 KM- wątpliwości

Post autor: Carlito »

Przy 30km x2 dziennie to ma to sens wg mnie.
A 4 buty niech się przydadzą (albo uratują tyłek) tylko raz, to już jest duży plus. Ale pomijając jakieś skrajne sytuacje, to nawet włączenie się do ruchu jest przyjemniejsze przy 4x4 w wielu przypadkach. Haldexy nie generują jakichś wielkich kosztów, zazwyczaj ogranicza się to do wymiany oleju i filtra co 60 tysi.
ODPOWIEDZ