Laptop

Tematy nie związane z Superbem
Duracell
Posty: 124
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 14:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Śląsk

Laptop

Post autor: Duracell »

Czołem wszystkim.
Powoli przymierzam się do zakupu jakiegoś sprzętu dla studenta. Niestety nie jestem zbyt obeznany w tych tematach, więc chciałbym Was prosić o pomoc.
Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu laptopa? Kierować się w stronę jakichś marek, czy skupić się na parametrach? Jeżeli tak, to jakich?
Największym wymaganiem będzie brak zacinania się przez kilka dobrych lat :lol:
Laptop służyłby raczej do pracy, długi czas pracy na baterii byłby mile widziany.
Mam znajomych w USA, którzy za jakiś czas przyjeżdżają na krótko do Polski. Zacząłem się zastanawiać, czy może bardziej opłacalny byłby zakup laptopa w Stanach? Ktoś się może orientuje jak to by wyglądało i czy faktycznie można trochę oszczędzić?
Budżet jeszcze niezbyt skonkretyzowany, okolice 2-2.500 złotych.
Byłbym naprawdę wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi i propozycje.
szczypiorek

Re: Laptop

Post autor: szczypiorek »

Zakup w Stanach kiedyś się opłacało teraz już nie różnice nie są aż tak duże a czasem gwarancja może nie być honorowana w Europie, co do parametrów nie pomogę mój laptop.ma już 2 lata i służy do oglądania filmów oraz puszczanie muzy więc z takimi zadaniami poradzi sobie każdy laptop o podstawowych parametrach.

Koledzy zachwalaja apla ale to już inna półka cenowa...
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Laptop

Post autor: Enriquez »

Lenovo Z50 z i7 sobie zobacz.
Kosztuje koło trójki, ale jest ok.


Wysłane z Tapatoka - może nie być polskich liter.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Maverick

Re: Laptop

Post autor: Maverick »

Od lat korzystam z Lenovo (jeszcze wczesniej IBM) serii ThinkPad T. Na tle innych "premium" (np. HP EliteBook, Dell Latitude) najbardziej przypadl mi do gustu. Trwaly, niezawodny, a do tego wyglada jak kupa i nikt by za niego 5 groszy nie dal :) Super dziala tzw. pointing stick jako alternatywa myszki (wynalazek zwany "lechtaczka" :D). Mozna stosowac rozszerzone baterie co pozwala na wiele godzin pracy. Bardzo dobry soft do zarzadzania energia, sieciami, konferencjami czy autentykacja. Mowiac krotko profesjonalny sprzet majacy dzialac jako codzienny wol roboczy. Ma jedna wade -- jest dosc drogi i nowego w zalozonym przez Ciebie budzecie nie kupisz. Ale i tak wolalbym kupic uzywke z pewnych rak, niz nowke z wieloma swiecidelkami.

Co do parametrow to juz kwestia preferencji i wymagan. Ja na pewno zwrocilbym uwage na to, zeby bylo minimum 8 GB RAM, dysk SSD (z dobrym backupem ;)), nawet kosztem procesora.
chudy
Posty: 1002
Rejestracja: 12 mar 2010, o 22:26
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: napisz skąd jesteś
Kontakt:

Re: Laptop

Post autor: chudy »

Do 2,5k to tak:
- Dysk SSD pewnie będziesz musiał zmienić po zakupie (lub np. w x-komie zmieniają od razu przy zakupie na zamówienie i hdd dają w obudowie).
- RAM to minimum 8 GB na obecne czasy, ale kolega kupił z 4GB i wymienił kości na 8 GB, także to jeszcze nie jest problem.
- To czego nie wymienisz to procesor (coraz częściej lutowany) i karta graficzna (musisz wiedzieć czy Ci do czegoś będzie potrzebna).

No i jeśli chodzi o procesor to szukałbym czegoś z co najmniej i5, a najlepiej i7, jeśli ma starczyć na dłużej. Bateria to już kwestia kompromisu - albo wysoka wydajność (wtedy około 3-4h na baterii), albo oszczędna praca (procesory nieskonapięciowe - często używane w tych "chudych" laptopach) i wtedy na baterii można nawet i 10h pracować.

Podejrzewam, że szukasz czegoś z 15.4" W tej kwocie raczej niestety nie znajdziesz matrycy IPS (dużo lepsza jakość), ale są laptopy z matrycami TFT lepszymi i gorszymi, także trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli chodzi o konkretną markę to w obecnych czasach nie ma czegoś takiego. Trzeba sprawdzić opinie o konkretnym modelu, bo każdy producent ma wtopy. Dużo opinii znajdziesz na nhl.pl
Ja osobiście zwracam też uwagę na temperatury podczas pracy oraz kulturę pracy wiatraka. Ostatnimi czasy często Asusowi udaje się zrobić dobre i ciche chłodzenie, ale jak już pisałem, trzeba sprawdzić dokładnie dany, wybrany model.

EDIT:

O kurde, nie wiedziałem że taka ściana tekstu wyszła. Sorry :D
Elegance

Re: Laptop

Post autor: Elegance »

Enriquez pisze:Lenovo Z50 z i7 sobie zobacz.
Kosztuje koło trójki, ale jest ok.


Wysłane z Tapatoka - może nie być polskich liter.
Z51-70 jest dobrym rozwiązaniem.
Duracell
Posty: 124
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 14:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Śląsk

Re: Laptop

Post autor: Duracell »

Enriquez pisze:Lenovo Z50 z i7 sobie zobacz.
Kosztuje koło trójki, ale jest ok.
No po pierwszej recenzji wygląda ciekawie... ale z moim poziomem wiedzy w tym temacie :lol: ...
Maverick pisze:Od lat korzystam z Lenovo (jeszcze wczesniej IBM) serii ThinkPad T. [...]
No tak... ale dla zwykłego zjadacza chleba będzie to w ogóle warte świeczki? Bo patrząc na ceny, niektóre od pułapu w który zamierzałem celować dzielą lata świetlne :roll:
Maverick pisze: Super dziala tzw. pointing stick jako alternatywa myszki (wynalazek zwany "lechtaczka" :D).
Gdzieś na internecie wpadłem na informacje, że w niektórych Lenovo (możliwe, że nawet tym wymienionym wcześniej Z50-70) często można się spotkać z wariującym touchpadem - ktoś może to potwierdzić? Albo wie coś więcej na temat tej sprawy?
Maverick pisze: Co do parametrow to juz kwestia preferencji i wymagan. Ja na pewno zwrocilbym uwage na to, zeby bylo minimum 8 GB RAM, dysk SSD (z dobrym backupem ;)), nawet kosztem procesora.
Hmm... Czyli Z50-70 już się pod to kwalifikuje. No chyba, że według Ciebie coś w nim mogłoby być lepsze?
chudy pisze:Do 2,5k to tak:
- Dysk SSD pewnie będziesz musiał zmienić po zakupie (lub np. w x-komie zmieniają od razu przy zakupie na zamówienie i hdd dają w obudowie).
Zmienić, bo będzie za słaby? Powtarzam się, ale ten w Z50-70 ujdzie? :lol:
chudy pisze: No i jeśli chodzi o procesor to szukałbym czegoś z co najmniej i5, a najlepiej i7, jeśli ma starczyć na dłużej. Bateria to już kwestia kompromisu - albo wysoka wydajność (wtedy około 3-4h na baterii), albo oszczędna praca (procesory nieskonapięciowe - często używane w tych "chudych" laptopach) i wtedy na baterii można nawet i 10h pracować.
A da się jakoś wydłużyć czas pracy baterii? Jest możliwość (tak jak wcześniej wspomniał Maverick) rozszerzenia tej zwykłej w przypadku N50-70, albo jakiegoś doczepienia drugiej, nie wiem?

chudy pisze: EDIT:

O kurde, nie wiedziałem że taka ściana tekstu wyszła. Sorry :D
A żaden problem, właśnie takie ściany mnie najbardziej satysfakcjonują! ;) Więc dzięki! :)
Elegance pisze:
Enriquez pisze:Lenovo Z50 z i7 sobie zobacz.
Kosztuje koło trójki, ale jest ok.


Wysłane z Tapatoka - może nie być polskich liter.
Z51-70 jest dobrym rozwiązaniem.
Hmm... z tego co widzę, na i5. Oprócz tego bardzo się różni od N50-70?
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Laptop

Post autor: kamracik »

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii to 4-6h to raczej norma, ale to bardzo zależy od tego jak się użytkuje laptopa. Wydłużenie tego czasu do 10h to raczej nierealne jest z powodu finansowego, jeśli producent tego nie przewidział to zostają Ci chińskie zamienniki wątłej jakości. Lepszym rozwiązaniem jest wtedy po prostu druga bateria, o ile nie jest wbudowana co teraz się zdarza.

Procesor celowałbym od i5, i7 ma znacznie poprawioną wydajność, ale stosunkowo dużą cenę. i5 jest ekonomiczniejszym wyborem.

Dobrze, abyś jeszcze nakreślił jaki kierunek studiów, bo jeśli to grafika komputerowa to zupełnie inny tok myślenia będzie trzeba przyjąć :)
Duracell
Posty: 124
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 14:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Śląsk

Re: Laptop

Post autor: Duracell »

Nie, niee, politechnika śląska, inżynieria środowiska, więc raczej tylko AutoCAD będzie musiał trawić.
Może z czasem mnie najdzie na jakąś odmóżdżającą grę, ale z tego co widzę, to też nie powinno być z tym większego problemu.

No rozumiem, to ewentualnie w razie potrzeby opcję drugiej baterii trzeba będzie rozważyć... A z tego co widzę Z50 ma ją wyjmowaną, więc jest dobrze.
zubrzyk
Posty: 427
Rejestracja: 21 lip 2012, o 05:01
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Laptop

Post autor: zubrzyk »

Fajnie jak laptop można jeszcze wpisać do stacji dokującej, wtedy podlaczasz sobie elegancko 2 monitorki i smigasz
Obrazek
Duracell
Posty: 124
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 14:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Śląsk

Re: Laptop

Post autor: Duracell »

No ja akurat tego bym za bardzo nie potrzebował, ale opcja faktycznie wydaje się ciekawa.
Tak czy siak nie uzależniałbym swojego wyboru od tego kryterium, zresztą szybkie przejrzenie google i wydaje mi się, ze to Lenovo chyyyba nie ma takiej możliwości (nie ma? :lol: )
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laptop

Post autor: Camillinhio »

Stacja dokująca to nie w laptopie za 2500 zł. Z takim budżetem skupiłbym się na matrycy (matowa) i rozdzielczości (full HD), procesor i5 i jesteś w domu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Laptop

Post autor: Enriquez »

Wariujący touchpad z50 potwierdzam. Ktoś znalazł rozwiązanie?


Wysłane z Tapatoka - może nie być polskich liter.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Laptop

Post autor: arturkrakow »

Podpiac myszke
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laptop

Post autor: Camillinhio »

Albo nie kupować Lenovo ;)
Obrazek
Zablokowany