Laptop

Tematy nie związane z Superbem
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: Laptop

Post autor: whity »

To ze sie nie odzywa, nie oznacza ze ta żmija nie czyta :P
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
Duracell
Posty: 124
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 14:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Śląsk

Re: Laptop

Post autor: Duracell »

A ja się w sumie tutaj odezwę bo sporo osób z tego forum podzieliło się ze mną cennymi radami, które potem wykorzystałem przy zakupie laptopa... Z czego teraz jestem potwornie zadowolony.
Wcześniej szukalem jakiegoś sprzętu na studia, więc szukalem czegoś znacznie tańszego, ale w ostatnim czasie zacząłem sporo się bawić montażem filmików i renderingiem - a to ostatnie doprowadzało mnie do szewskiej pasji kiedy już czekałem aż mój komputer po całym dniu renderowania przy 90 procentach wywali mi jakiś głupi błąd.
Tym samym zwiększyłem dość trochę swój budżet i w moim przypadku skończyło się na tym:

https://www.x-kom.pl/p/346910-notebook- ... m-fhd.html

Uzytkuje to tydzień i już wiem, że nigdy w świecie nie wracam do hdd :lol:
Mieliście z tym całkowitą rację.

Teraz to montowanie filmów znowu jest dla mnie przyjemnością, a sam rendering trwa... no chyba nie przesadzę jak powiem, że z 8 razy krócej.
Może przy mocniejszym sprzęcie powinienem poważniej rozważać komputer stacjonarny, jednak dla mnie mobilność sprzętu była niemal kluczowym czynnikiem.

Tym samym jeszcze raz wielkie dzięki za wszystkie cenne rady! ;)
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 336
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:24
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Laptop

Post autor: Gonzo »

Mam szybkie pytanie: czy wszystkie laptopy mają teraz dwukanałowy RAM (podobno to bardzo dobre ;) ) i czy ew. dołożenie pamięci np. z 8 do 16gb może wpłynąć na działanie tej funkcji (czy działa to tylko na 1 kości czy muszą być 2)?
Głosuj na mnie wtedy dostaniesz
prawie za darmo każde śniadanie
Człowiek na odpowiednim miejscu
powiedzie ciebie ku szczęściu
Kult "Kesitszen kepet onmagarol"
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laptop

Post autor: Camillinhio »

A do czego Ci 16 GB ramu? Przecież prawiw żaden program tyle nie potrzebuje.
Obrazek
Awatar użytkownika
max
Posty: 358
Rejestracja: 9 paź 2013, o 17:43
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: Laptop

Post autor: max »

Nowe lapki musza miec 2 kosci.

16GB pod wirtualizację lub np CADy .... ;-)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
=====================================================
jeżeli kogoś obraziłem lub mój post kogoś boli niech go moderator z wątku wypie...i
__________________________________________
SIIFL 2,0TDI DSG6 4x4
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Laptop

Post autor: kamracik »

Gonzo pisze:Mam szybkie pytanie: czy wszystkie laptopy mają teraz dwukanałowy RAM (podobno to bardzo dobre ;) ) i czy ew. dołożenie pamięci np. z 8 do 16gb może wpłynąć na działanie tej funkcji (czy działa to tylko na 1 kości czy muszą być 2)?
Nie wszystkie, są te bez wlutowanego RAM, gdzie najczęściej jest machnięta jedna kość RAM. Nie spotkałem natomiast jeszcze lapka z triple, bo żre to podobnież sporo energii.

Pytanie co chcesz uzyskać przez dołożenie RAM, jeśli nie programujesz w Javie więcej niż 8GB nie potrzebujesz, chyba, że jesteś z tych co lubię mieć n-wirtualek na lapku (sic! od tego jest serwer). W praktyce podejrzewam, że nawet byś nie zauważył różnicy pomiędzy single, a dual channel, więc jeśli odczuwasz brak po prostu dołóż.
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 336
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:24
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Laptop

Post autor: Gonzo »

Dzięki! Przymierzam się do kupna laptopa i widziałem takie z jednym slotem na RAM i zastanawiałem się czy reszta jest wlutowana (slot był zajęty)https://www.notebookcheck.net/Asus-FX50 ... 250.0.html czy wszystko jest w slocie. Dobrze, że nie napisałem, że chę wrzucić 32gb bo byście mnie zbanowali :lol: . Żeby uspokoić umysły-moje pytanie co do ilości ramu było teoretyczne ;).
Głosuj na mnie wtedy dostaniesz
prawie za darmo każde śniadanie
Człowiek na odpowiednim miejscu
powiedzie ciebie ku szczęściu
Kult "Kesitszen kepet onmagarol"
Awatar użytkownika
Wallygator
Posty: 81
Rejestracja: 14 cze 2017, o 09:32
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Kontakt:

Re: Laptop

Post autor: Wallygator »

Ja mam 16GB, chodzi na tym AutoCAD, Creo (CAD 3D) + Acrobat, Word, Excel, Outlook i przeglądarka... 8GB za mało, przy 12GB potrafiło się przycinać, 16 fruwa...
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laptop

Post autor: Camillinhio »

Programy CADowskie lubią RAM, to fakt. W pozostałych przypadkach wystarczy odpowiednio szybki procek i dysk twardy.
Obrazek
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Laptop

Post autor: kamracik »

Nowe CADy, gdzie zapomniano już o optymalizacji. Pamiętam bawiłem się 2008 czy jakoś tak i kurcze śmigało aż miło (bodaj na 2 lub 3GB), później jak siadłem do 2013 to masakra, 8GB przy 3D przymulało.

Zresztą to samo CS od Adobe (Photoshop, Publisher etc.), tak samo za cel postawili sobie zapierdzielenie tyle ramu ile da radę.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Laptop

Post autor: Enriquez »

Tak jest taniej zapewne.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Laptop

Post autor: kamracik »

Nie inaczej, można zatrudnić tańszych programistów (mniej doświadczonych) i zrezygnować z testów wydajnościowych, poprawy wydajności itd. Sporo talarków zostaje.
piecu
Posty: 432
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 21:17
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laptop

Post autor: piecu »

Programista jest droższy niż sprzęt...

Dla mnie 16 GB to takie minimum, przy którym da się pracować. Otwarcie 3-4 Visual Studio naraz przy 8 GB RAM-u może się źle skończyć :)
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Laptop

Post autor: kamracik »

No mówię, programiści bez problemu wykorzystają nawet i 32GB - Netbeans, JBoss i pozamiatane. Natomiast cywilnie (Office itd.) więcej niż 8GB to fanaberia.

Jak to mówią, nie ma takiej ilości RAM i dysku, aby nie dało rady tego zapchać :mrgreen:
Awatar użytkownika
max
Posty: 358
Rejestracja: 9 paź 2013, o 17:43
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: Laptop

Post autor: max »

Obecnie to nie problem rozszerzyć RAM czy też HDD.
Dlatego w wiekszosci programy są testowane pod kątem wydajności a nie optymalizacji zasobów.
Profesjonalne softy wymagają profesjonalnego sprzętu jak np. liczba równolegle obsługiwanych wątków, wydajności pamięci (ilość MB i taktowanie), możliwości obliczeniowe grafiki, ilość TB i czas dostępu do HDD, karty dźwiękowe...... nie ma sprzętu uniwersalnego, no chyba że do Home Office. :-)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
=====================================================
jeżeli kogoś obraziłem lub mój post kogoś boli niech go moderator z wątku wypie...i
__________________________________________
SIIFL 2,0TDI DSG6 4x4
Zablokowany