Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Tematy nie związane z Superbem
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: Camillinhio »

Elegance pisze:Czy to aluzja do mnie? ;)
Aluzja, skąd. Stwierdzenie ;)

Przecież nigdy nie miałeś auta powyżej 150 kkm, a ostatnio zszedłeś nawet do 80 kkm :)
Obrazek
Elegance

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: Elegance »

Kiedyś miałem w jednym 100 k. To było najwięcej. ;)
Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: sjak »

Tylko SII sprzedałem z przebiegiem 100 k. To było najmniej. A zawsze kupuję nowe auta ;)
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: Camillinhio »

Kto bogatemu zabroni ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: skipper »

taka sytuacja:
mam Octavię do sprzedania którą mam w działalności.
Jestem VATowcem ale Octavię kupiłem przed założeniem działalności a potem ją wciągnąłem do firmy bez odliczania VATu. Jakbym ją chciał teraz sprzedać na fakturę to płacę 23% VAT i 19% dochodowego.
Macie pomysł jak to obejść?
Czytałem w internetach że wycofuje się samochód z działalności, robi się darowiznę na członka rodziny a on może po 6 miesiącach sprzedać. Robił tak ktoś? można na PW.
Można też wycofać a potem sprzedać na umowę i wtedy się VATu nie płaci tylko sam dochodowy.
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: CLO27 »

Darowiznę na najbliższego członka rodziny można, ale to jak masz jednoosobowa dh, jak społka to tez ale wtedy podatek od darowizny musisz zaplacic 1.5 %. Tylko że to jest tak że mogą się przyjebać nie uznać i naliczyć wszystko....i ten co dostanie musi to w rozliczeniu jako dochód wykazać czyli dochodowy cie nie minie.....Najlepiej sprzedawać rozbite auto z wycena rzeczozbawcy, ale ty w nic nie uderzyłeś niestety ;)
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: skipper »

mam jednoosobową działalność, darowizna na córkę
myślisz że sprawdzają tak skrupulatnie darowizny?
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
Cyho
Posty: 45
Rejestracja: 4 lip 2016, o 21:43
Samochód: Superb III
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: Radom

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: Cyho »

skipper pisze:mam jednoosobową działalność, darowizna na córkę
myślisz że sprawdzają tak skrupulatnie darowizny?
Ja swoje poprzednie wozidło darowałem teściom. Sytuacja analogiczna zakup prywatny, wciągniecie do st i amortyzacja.

Ze względu na to, że nie mamy rozdzielności po określeniu kwoty darowizny do 9500 pln( mogą zakwestionować, wiec trzeba sobie jakąś podkładkę obniżająca wartość skombinować ), podatku żadnego nie ma. W us pokierują jaką deklarację obdarowany musi złożyć. Potem pół roku samochód musi być w jego rękach, żeby nie płacić dochodowego przy dalszej odsprzedaży.

Pozostaje potem jeszcze kwestia vatu w przypadku, kiedy w zwiększyliśmy jakimiś zakupami wartość samochodu. Przykład : 2 miesiące przed wycofaniem robiony był remont silnika. W takim przypadku us może domagać się korekty vatu.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: CLO27 »

skipper pisze:mam jednoosobową działalność, darowizna na córkę
myślisz że sprawdzają tak skrupulatnie darowizny?
Nom oczywiste. Tam jak kolega wyżej pisał w przyp7adku najbliższej rodziny nie ma podatku. Pół roku i można sprzedać bez podatku. Ale w razie kontroli skrupulatnie to sprawdzą bo dużo ludzi tak uciekało z majątkiem firmowym....
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: skipper »

zobaczę co mi księgowy powie na to wycofanie i darowizny,
jak pytałem to mi mówił o sprzedaży na fakturę z 23% VAT
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
czyzyk122
Posty: 21
Rejestracja: 4 lis 2015, o 14:33
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Imię: Tomasz

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: czyzyk122 »

Wg mnie i tego co znalazłem to dla jednoosobowej działalności, jeżeli nie prowadzisz działalności zwolnionej z VAT - a pewnie nie prowadzisz - to każde wyprowadzenie samochodu z firmy - ze środków trwałych zapewne = faktura netto + VAT. Czyli na wolnym rynku tracisz te 22%.
Jeżeli samochód może zostać w "rodzinie" to można samochód zostawić w firmie (oczywiście nie robić na niego "kosztów") i po 6 latach (5 + do końca roku kalendarzowego) sprzedać może i bez podatku na firmę - gdyż na dzień dzisiejszy dokumentacje podatkową należy przechowywać realnie przez 6 lat.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: CLO27 »

czyzyk122 pisze:Wg mnie i tego co znalazłem to dla jednoosobowej działalności, jeżeli nie prowadzisz działalności zwolnionej z VAT - a pewnie nie prowadzisz - to każde wyprowadzenie samochodu z firmy - ze środków trwałych zapewne = faktura netto + VAT. Czyli na wolnym rynku tracisz te 22%.
Jeżeli samochód może zostać w "rodzinie" to można samochód zostawić w firmie (oczywiście nie robić na niego "kosztów") i po 6 latach (5 + do końca roku kalendarzowego) sprzedać może i bez podatku na firmę - gdyż na dzień dzisiejszy dokumentacje podatkową należy przechowywać realnie przez 6 lat.
A to zniknie ze środków trawałych w których przez te lata widniał?
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
czyzyk122
Posty: 21
Rejestracja: 4 lis 2015, o 14:33
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Imię: Tomasz

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: czyzyk122 »

CLO27 pisze:
czyzyk122 pisze:Wg mnie i tego co znalazłem to dla jednoosobowej działalności, jeżeli nie prowadzisz działalności zwolnionej z VAT - a pewnie nie prowadzisz - to każde wyprowadzenie samochodu z firmy - ze środków trwałych zapewne = faktura netto + VAT. Czyli na wolnym rynku tracisz te 22%.
Jeżeli samochód może zostać w "rodzinie" to można samochód zostawić w firmie (oczywiście nie robić na niego "kosztów") i po 6 latach (5 + do końca roku kalendarzowego) sprzedać może i bez podatku na firmę - gdyż na dzień dzisiejszy dokumentacje podatkową należy przechowywać realnie przez 6 lat.
A to zniknie ze środków trawałych w których przez te lata widniał?
Nie wiem czy za likwidacją środka trwałego czyli wypisem z ewidencji na użytek prywatny idzie rzeczywiście konieczność faktury - jak nie to nie wystawiamy faktury, nie płacimy podatków i po 6 latach ewidencja jest czysta. - To już pewnie jakiś lepszy księgowy powinien wiedzieć. Jak chcemy tym samochodem dalej w rodzinie jeździć to pewnie się to opłaca - nawet nie wypisując go z działalności - Nikt się nie przyczepi do tego że jest w firmie szczególnie ,że nie ma na niego kosztów. poza tym po tych 6 latach ten samochód ma pewnie już 11 lat i odpowiednią wartość od której podatki nie zabijają . Na dzisiaj i tak najbardziej opłaca się leasing jeżeli ten samochód chcemy sprzedać po 6 miesiącach od wykupu - oczywiście jak się nic nie zmieni :(
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: skipper »

CLO27 po wycofaniu z działalności samochód znika z środków trwałych
wtedy jest na mnie na osobę prywatną i mogę sprzedać na umowę osobie prywatnej
i teraz wyczytałem tutaj http://www.izbapodatkowa.pl/sprzedaz-sa ... zej,4,2020 że nie płacę wtedy VATu (przypomnę że przy wnoszeniu samochodu do firmy nie odliczałem VATu)
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż auta?

Post autor: kamracik »

Zapominacie o kontroli pośredniej ;) to że notka o aucie zginie po 6 latach - ok, ale jeśli w trakcie tych 6 lat macie kontrolę to auto jednak tam istnieje i US to widzi.
ODPOWIEDZ