Sprawy podatkowe

Tematy nie związane z Superbem
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13585
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Sprawy podatkowe

Post autor: Enriquez »

Moim zdaniem limit na auto używane prywatnie powinien wynosić nie 150.000 PLN ale 0.00 PLN.
Tak robi moja firma, nie odlicza żadnych VATów i innych pierdół od czegokolwiek, co ma choćby znamiona benefitu.
Wyjeżdżając w delegację, kupując bilet na samolot, kupując paliwo do auta, czy idąc na kolację służbową nikt nie prosi o żadne faktury. Wystarczy wyciąg z karty kredytowej by się rozliczyć.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
pafcio
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2018, o 09:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: pafcio »

Ale tu chyba nie chodzi o rozliczenia tylko odliczenia ;)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13585
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: Enriquez »

Przedsiębiorcom polskim to się w pale nie mieści, jak można dobrowolnie płacić podatki, skoro można zakombinować i nie płacić?
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: orlik »

No sorry, ale jak z wynagrodzenia nam biorą 18-32% a potem jeszcze w VAcie 23%, nie licząc akcyzy itp., to ten co myśli jednak czuje się okradany przez bandę baranów. Nie wspomnę o zusach i innym tym podobnym.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: CLO27 »

zniosą dochodowy, mogę nawet prywatnym autem dla firmy jeździć za swoje :mrgreen:
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: Camillinhio »

Ten_typ pisze:Tak właśnie jest. Deal roku. Chociaż byłby lepszy, gdybym kupował samochód za 300-400 tyś. Bo po nowym roku wchodzi limit 150tyś zł. Mówiąc najprościej - ile bym nie wydał na samochód firmowy wzięty w leasing, mógłbym odliczyć jedynie kwotę do 150 tyś - czyli 27 tyś z wartości samochodu byłoby moim prywatnym wkładem nie mogącym podlegać przysłowiowemu "wrzuceniu w koszty". Limit ten nie dotyczy umów zawartych do końca 2018 roku. Rozumiem, że dla nieprowadzących działalności może wydawać się to dziwne.
Nope.

177 brutto to 144.000 netto (około).

Na starych zasadach wrzucasz 144.000 netto w koszt plus 50% VAT.

Na nowych 135.000 netto plus 50% VAT.

Czyli Twoja różnica to 9.000 netto, co na dochodowym 19% daje ok. 1.710 zł oszczędności.
Obrazek
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: leszekmw »

Enriquez pisze:Przedsiębiorcom polskim to się w pale nie mieści, jak można dobrowolnie płacić podatki, skoro można zakombinować i nie płacić?
mamy to we krwi..i jeszcze długo zanim to się nie zmieni..
jak patrze na tych których znam z okolicznego rynku..wyzysk jak na plantacji bawełny a samochody takie że majtki ściąga..zmieniane co chwilę..rs, tesle , i masę innych dla bliższej rodziny..
no ale ma prawo ..jak to się mówi ..kto bogatemu zabroni..
Mike85
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2018, o 15:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Superb Lover

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: Mike85 »

Nie rozumiem tego pierdolenia o podatkach - skoro można nie płacić to po co płacić? Nie mówie tutaj o unikaniu płacenia podatków tylko niepłacenia w ramach prawa. Kto normalny mogąc coś odliczyć i nie płacić płaciłby? I tu nie chodzi o mentalność Polaka Cebulaka czy innego buraka, tylko o czystą logikę i zdrowy rozsądek - jeśli wolicie płacić więcej to możecie np dawać darowizny na ZUS lub US, "kto bogatemu zabroni" ? A jak pracujesz na etacie (ja pracuję, zeby nie było, że się czepiam) i Cię boli że płacisz za dużo w podatkach i składkach to załóż działalności i korzystaj z możliwości rozliczeń. Amen
Mike85
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2018, o 15:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Superb Lover

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: Mike85 »

Tylko proszę nie pierdolić, że jak ktoś nie płaci podatków to od razu złodziej - jeśli robi to w ramach prawa a Ty nie to on ma poukładane a Ty jesteś baran
Ten_typ
Posty: 14
Rejestracja: 8 gru 2018, o 10:02
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Imię: Mateusz

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: Ten_typ »

177 brutto to 144.000 netto (około).

Na starych zasadach wrzucasz 144.000 netto w koszt plus 50% VAT.

Na nowych 135.000 netto plus 50% VAT.

Czyli Twoja różnica to 9.000 netto, co na dochodowym 19% daje ok. 1.710 zł oszczędności.
Tak, wiem że różnice są niewielkie. Na wydanie 300-400k na samochód mnie nie stać (co jak wspominałem byłoby dopiero dobrym dealem i pewnie za te kilka miesięcy i tak trafiłbym do Skody z zamiarem zakupu Superba, bo podoba mi się stosunek jakości do ceny i zwyczajnie zwycięża zdrowy rozsądek), a zwyczajnie nie lubię, kiedy ktoś, kto w życiu nie splamił się prowadzeniem działalności i całe życie spędza zajmując mniej lub bardziej eksponowane stanowiska polityczne będzie mi opowiadał, że mogę wydać tyle i tyle, bo więcej to nie wypada.
Natomiast wszystkich uważających, że "prywaciarze to złodzieje" zapraszam do otwarcia własnej działalności - bo to podobno eden, a pieniądze same z nieba lecą.
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: whity »

Płacisz przychód za używania auta służbowego do celów prywatnych ?
I nie pisz mi teraz coś pt „tak, 200 zł co miesiąc”, bo to śmiech na sali !
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13585
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: Enriquez »

Dokładnie o to mi chodzi. Po co w firmie auto osobowe? Ano przeważnie po to, że pracownik albo właściciel ma przyjechać autem z domu do roboty. A z roboty pojechać na zakupy i odebrać dziecko ze szkoły. Te samochody nie służą do zarabiania pieniędzy, tylko do szukania kosztów prowadzonej działalności aby nie zapłacić podatku. Oczywiście - jadę do klienta, pakuję towar do auta, rozwożę. Po pracy odstawiam auto na parking firmowy i jedę swoim do domu. To jest jak najbardziej działalność i od tego powinno być 100% zwolnienia. Ale do tego typu rzeczy kupuje się Skodę Rapid a nie auto za pół bańki. Stąd ustawodawca wprowadził ograniczenia. Należy się cieszyć że 150 tysięcy i 50% VAT, ale przypuszczam, że zaraz się to zmieni.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: leszekmw »

Enriquez pisze: ale przypuszczam, że zaraz się to zmieni.
i ja tak słyszałem..
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Termin oczekiwania na SIII

Post autor: bartekpion »

Enri, mówisz o sytuacji idealnej, i masz rację. Ale w firmach nie wozi się tylko towaru, w niektórych zarabia przed kompem, i wysyła netem lub kurierem zrobiona pracę (np jakieś dokumenty). Ale żeby pozyskać zlecenie, lub je wykonać należy dojechać do klienta np. z laptopem, na tzw wizję lokalną w celu np uzgodnień lub szeroko pojętych pomiarów. Dokładając do tego, że to firma jednoosobowa (a takich jest sporo w naszym kraju), trudno jest utrzymać 2 samochody, 2 miejsca parkingowe, 2 ubezpieczenia itd. Idąc dalej, jeśli pracuję w domu, to już staje się bezsensem mieć 2 samochody (nie ważne na jakich zasadach), bo samochód stoi w garażu, a ja siedzę przed kompem. I teraz na moim przykładzie - mam samochód na firmę. Robię ok 20kkm rocznie. Ok. 80% przebiegu to sprawy firmowe. Odliczam 50%, bo zdarzy się pojechać do sklepu (w razie kontroli wyłgał bym się), do znajomych lub na wakacje. Teoretycznie dokładam do interesu. Samochód kupiłem na firmę nowy, tylko dlatego, że mogłem odliczyć co mogłem, i chcę nim pojeździć 6-10 lat, się zobaczy. I powiedz mi, jak sensownie mam postąpić, by być w zgodzie z prawem (w mojej sytuacji jestem) i w zgodzie z logiką twojego wpisu, który jak pisałem, popieram, ale nie w każdym przypadku. Tu na forum sporo jest prezesów takich jak ja. Pomijam sprawy mieć 2 samochody dla kosztów, z czego drugi dla żony/kochanki (to już naginanie przepisów wg mnie), mówimy o zwykłym jednoosobowym biznesie nie wymagającym ciężarówki.
szczypiorekFL

Re: Sprawy podatkowe

Post autor: szczypiorekFL »

A mi to wszystko bum cykcyk, podatków nie place w Polsce od prawie 20 lat ( oprócz za dom itp.) I bardzo dobrze mi z tym .


Nie zazdraszczam również wszelakich rozliczeń na koniec roku gdzie teściu zatrudniający 18 osób nagle szuka kosztów wiem ile to to kosztuje stresu ... Mi tam dobrze wszystko co na koncie to wolne od podatkow ,ktore sa odprowadzone ale w stanach i jakiegokolwiek kombinatorstwa.

Co w dzisiejszych pisdowatych czasach jest bardzo ważne.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ